Trávnik

Pred zatrávovaním je dôležité si rozmyslieť, na aký účel bude trávnik využívaný. Podľa toho si vyberáme trávnu zmes.

  • Golfová zmes - reprezentatívne trávniky s vysokou frekvenciou kosenia
  • Parková zmes - reprezentatívne a málo zaťažované plochy
  • Ihrisková zmes - veľmi zaťažené plochy, športoviská
  • Zmes do tieňa - proklimatické miesta s minimom slnečného svitu
  • Zmes univerzálna - úžitkové trávniky (napr. pri chatách)

Pre trávniky je najvhodnejšia stredne ťažká pôda, ktorá umožňuje tráve dostatočne dýchať s PH od 5,5 do 6,5. Trávnik môžeme založiť mačinovaním alebo sejbou. Mačinovanie je položenie hotového trávneho koberca. Tento spôsob je oveľa jednoduchší a hlavne výsledný efekt je okamžitý - trávnik môžeme hneď využívať.

Najvhodnejším obdobím sa sejbu trávnika je apríl a máj, ako aj koniec augusta a september V priebehu prvých týždňov trávnik pravidelne zavlažujeme, ak treba, i niekoľkokrát denne. U trávnikových kobercov je potrebné po položení zabezpečiť dôkladné premáčanie počas prvých 2 týždňov. Najvhodnejšie je zavlažovanie automatickým podpovrchovým systémom.Na udržanie kvalitného trávnika je dôležité kosenie. Štandardná výška trávnika po kosení má byť 4 cm. Po kosbe je potrebné pokosenú trávu z trávnika odstrániť. Trávnik prihnojujeme špeciálnym hnojivom na trávnik, napr.: TRAVCERIT, TRASTIM, KRISTALON TRÁVNIK, TRAVIN ...

Mach a trávnu plsť v trávniku odstraňujeme vertikulovaním a prípravkami, ako sú napr.: MACH STOP, ANTIMUSCUS ... Vertikuláciou umožníme tráve znovu dýchať a prijímať vodu a živiny.

Najčastejšou chorobou trávnika je Pleseň snežná, ktorá sa prejavuje šedobielym povlakom. Ošetrujeme prípravkom FUNDAZOL. Na jednoročné buríny postačuje pravidelné kosenie. Dvojklíčnolisté buriny ošetrujeme chemickými prípravkami : BOFIX, LONSTAR, STARANE 250, LONTREL 300.

Pred zimou trávnik treba zbaviť nečistoty, vybrať opadané lístie a zbytky trávy. Pokosí sa nižšie a prihnojí sa špeciálnym hnojivom TRAVCERIT na jeseň.